close
تبلیغات در اینترنت
الزام اطفال و جوانان بزهكار به اشتغال به كارهاي عام المنفعه درحقوقي تطبيقي
loading...

وب سایت حقوقی عدالت گستر

1 ـ هدف از الزام به اشتغال به كار الزام به اشتغال به كار ، روشي شديدتر از آزادي با مراقبت و خفيف تر از مجازات سالب آزادي و يك نوع روش تربيتي است كه براي تشويق اطفال و جوانان به اشتغال به كار ، رعايت نظم و انضباط ، احترام به قوانين و مقررات همزيستي مسالمت آميز با بزرگسالان ، تقويت نوع…

دانلود رایگان نرم افزار مجموعه قوانین عدالت گسترنرم افزار مجموعه قوانین عدالت گستر

(ویزه اندروید)

 

مجموعه کامل از قوانین و مقررات وایین نامه های بروز شده وشامل مجموعه نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه و اراءوحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور وبیش از1000نکته حقوقی بسیار کاربردی برای وکلا وکاراموزان وکالت وداوطلبین ازمون وکالت و قضاوت گرداوری شده است.

 

>>طراحی و توسعه این نرم افزار توسط اقای اشکان نجمایی وکیل دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری استان کرمان صورت گرفته است.تمام حقوق مادی و معنوی این نرم افزار برای پدید اورنده محفوظ می باشد.> <

 


دانلود رایگان نرم افزار در سایت بازار
الزام اطفال و جوانان بزهكار به اشتغال به كارهاي عام المنفعه درحقوقي تطبيقي

مدیریت بازدید : 299 جمعه 17 شهريور 1391 نظرات ()

1 ـ هدف از الزام به اشتغال به كار
الزام به اشتغال به كار ، روشي شديدتر از آزادي با مراقبت و خفيف تر از مجازات سالب آزادي و يك نوع روش تربيتي است كه براي تشويق اطفال و جوانان به اشتغال به كار ، رعايت نظم و انضباط ، احترام به قوانين و مقررات همزيستي مسالمت آميز با بزرگسالان ، تقويت نوع دوستي ، ايفاي نقش اجتماعي و درك مسؤوليت و بالاخره براي پيشگيري از تكرار جرم و مفاسد مجازات حبس به مورد اجرا گذارده مي شود. در محكوميت به حبس كوتاه مدت ، اطفال و جوانان در زندانها و دارالتاديب ها با بزهكاران حرفه اي آشنا شده و رموز ارتكاب جرائم خطرناك را ياد مي گيرند و پس از آزادي از زندان ، با تكرار جرم به جرگه بزهكاران حرفه اي در مي آيند و نيز پذيرش طفل يا جوان در محيط خانواده كه مدتي از آن دور بوده ، بسيار مشكل است .
اطفال و جوانان داراي طبع انعطاف پذير و قابل اصلاح و تربيت هستند و در صورت ارتكاب جرائم كم اهميت ، بايستي با اجراي روشهاي جديد ، براي زندگي عادي اجتماعي آماده شوند.
در سويس ، هدف از الزام به اشتغال به كار در قانون جزا تصريح نشده است .
در كانادا هدف از الزام به اشتغال به كار ، اصلاح و تربيت اطفال و جوانان با توجه به تكوين شخصيت آنان ،براي تطابق با زندگي اجتماعي ذكر گرديده است . 1
2- مقام صلاحيتدار جهت صدور حكم
الزام به اشتغال به كار جزو مجازاتهاي مندرج در قوانين اطفال و جوانان است . حكم اجراي روش مذكور را بايستي مقامي كه صلاحيت رسيدگي به جرائم اطفال و جوانان را دارد ، با توجه به سن ، ذوق ، استعداد ، قدرت جسمي و وضع رواني متهم صادر و او را تحت مراقبت ، هدايت و حمايت قرار دهد .
در بلژيك دادگاه ، اطفال دستور نگهداري طفل و يا جوان را در محيط آزاد ، با اشتغال به كارهاي تربيتي يا عام المنفعه با در نظر گرفتن سن ، ميزان درآمد ، تحت نظارت و هدايت مربي حمايت جوانان ، صادر مي كند .2
در سويس طبق ماده 64 قانون اساسي فدرال ، دادرسي اطفال و جوانان از 7 تا 18 سال به مقامات صلاحيتدار هر كانتن3 محول گرديده است .
در كانتن ژنو دادگاه جوانان ، در كانتن لوزان ، فريبورك و ته سن دادگاه اطفال ، در كانتن نوشاتل مقامات قيمومت ، در كانتن بال دادگاه خاص و در بعضي از كانتن ها نيز مقامات آموزشي صلاحيت رسيدگي به جرائم اطفال و جوانان را داشته ، تصميمات لازم را اتخاذ مي كنند4.
در فرانسه رسيدگي به جرائم اطفال تا 18 سال به قاضي اطفال محول گرديده است.5
در هلند و آلمان دادگاه اطفال ، و در كانادا دادگاه جوانان رسيدگي نموده ، در صورت لزوم حكم به اشتغال به كار صادر مي كند .
در كشورهايي كه الزام به اشتغال به كار جزو مجازاتهاي اصلي در قوانين كيفري پيش بيني شده ، صدور حكم بايستي با حضور محكوم انجام گيرد و دلايل محكوميت به او تفهيم و توجيه گردد.
با اينكه الزام به اشتغال به كار يك نوع مجازات محسوب مي شود ، لكن دادگاه صلاحيتدار مي تواند در صورت تخلف از شرايط تعيين شده و با توجه به مقتضيات زمان و مكان ، وضع محيط خانوادگي ، رشد جسمي و رواني محكوم ، آن را تغيير دهد .
آمار آراء مقامات صلاحيتدار در مورد اطفال از 7 تا 15 سال در چند سال اخير در سويس به قرار ذيل بوده است :


سال 1984 1985 1986 1987
سپردن به خانواده 1928 نفر 2233 نفر 2074 نفر 2166 نفر
اجراي روش آزادي
با مراقبت 180 نفر 189 نفر 160 نفر 144 نفر
توبيخ شفاهي 1082 نفر 911 نفر 1091 نفر 878 نفر
الزام به اشتغل بكار 1066 نفر 1125 نفر 1092 نفر 1010 نفر
تنبيه انضباطي 18 نفر 38 نفر 50 نفر 40 نفر
تعليق مجازات 292 نفر 326 نفر 380 نفر 283 نفر
آمار آرايي كه درچند سال اخير در سويس در مورد جوانان 15 تا 18 سال صادر شده ، در صفحه بعد آمده است . 6
انواع مجازاتها و
روش هاي مختلف سال 1984 سال 1985 سال 1986 سال 1987
سپردن به خانواده 1061 نفر 690 نفر 589 نفر 1077 نفر
اجراي روش آزادي ـ
با مراقبت 6287 نفر 6274 نفر 1279 نفر 5215 نفر
توبيخ شفاهي 1234 نفر 1039 نفر 1279 نفر 843 نفر
جزاي نقدي 2933 نفر 3203 نفر 3173 نفر 2138 نفر
حبس 1012 نفر 964 نفر 993 نفر 856 نفر
الزام به اشتغال ـ
به كار 1108 نفر 1086 نفر 1325 نفر 1410 نفر
الزام به اشتغال به كار در مورد اطفال تا 15 سال چندان با مشكلاتي مواجه نمي شود ، ولي ملزم نمودن جوانان به كار مخصوصا در مورد كساني كه وارد بازار كار شده اند ، امري ساده و آسان نيست .
3- شرايط
الزام به اشتغال به كار را مي توان در مورد جوانان بيش از 15 سال كه نياز به كارآموزي فني و حرفه اي دارند ، اجرا نمود .
در سويس مقامات صلاحيتدار مي توانند اطفال از 7 تا 15 سال و جوانان از 15 تا 18 سال را ملزم به اشتغال به كار كنند 7. معمولا اطفال كم سن و سال را ملزم به انجام تكاليف تحصيلي كرده ، يا در اوقات فراغت به آنان كارهاي هنري آموخته مي شود.
روش مذكور در آلمان براي جوانان 18 تا 21 سال و در فرانسه براي جوانان 16 تا 18 سال اجرا مي گردد8 .
در پرتغال هرگاه مجازات جرمي كمتر از 3 ماه حبس باشد و متهم بيش از 16 سال داشته باشد ، دادگاه حكم به اشتغال به كار را صادر مي كند 9 .
4- محل و نوع كار
محل كار بايستي حتي المقدور درمحل اقامت دائمي طفل و جوان باشد و برنامه اشتغال به كار بايد طوري تنظيم شود كه به شخصيت و تحصيل يا كار دائمي محكوم لطمه نزند.
نوع كار بايد با توجه به ذوق ، استعداد ، سن ، قدرت جسمي و وضع رواني و نياز جامعه به كارگر فني تعيين گردد .
در سويس تعيين محل و نوع كار ، انتخاب كارفرما يا استادكار در هر كانتن متقاوت است . به طور كلي اشتغال در بيمارستانها ، آسايشگاه سالمندان ، خدمات عمومي ( پاك كردن جنگلها ، پاركها ، جاده ها ، زمينهاي ورزشي ) ، شركت در كاوشهاي آثار باستاني ، كار ساختماني ، شركت در كلاسهاي آموزشي ، فني ، حرفه اي ، راهنمايي و رانندگي و بهداشتي است .
براي هماهنگ نمودن نوع كار در تمام كانتن ها . در طرح تجديد نظر قانون جزاي سويس اشتغال به كارهاي عام المنفعه ، شركت در كلاسهاي آموزشي و كمك به مجني عليه نيز پيش بيني شده است .
در هلند كارآموزي حرفه اي ، تدريس در مدارس ، بازديد از زندانها و شركت در اجراي طرحهاي آموزشي و يا اداري جزو انواع كارهاي اشتغالي است 1 .
در كانادا ، تعيين محل و نوع كار با توجه به شخصيت طفل به قاضي دادگاه جوانان محول گرديده است ، ساعات و نوع كار بايستي طوري تنظيم شود كه به تحصيل و يا كارآموزي اطفال و جوانان لطمه نزند . معمولا كار ، در بيمارستانها ، تميزكردن ادارات و بيمارستانها ، مراكز تفريح ، كمك به سالمندان يا معلولين جوان ، بازديد از زندانها و كمك به مجني عليه است 11.
در بلژيك و فرانسه قاضي اطفال با توجه به امكانات و قدرت جسمي و وضع رواني طفل يا جوان حكم به اشتغال به كار را صادر مي كند.
در انگلستان تعيين محل و نوع كار با توجه به شخصيت اطفال و جوانان از وظايف مراقبين آزادي با مراقبت است .
در آلمان نوع كار ، مراقبت از سالمندان و معلولين ، آموزش صنايع دستي ، تميزكردن مناطق مختلف شهري ، الزام به شركت در كنفرانسهاي علمي و آموزش خلباني براي جوانان 14 تا 21 است . جوانان از آموزش خلباني با اشتياق استقبال مي كنند .
در كشورهايي كه الزام به اشتغال به كار اجرا مي شود ، قوانين كار و بيمه در مورد اطفال و جوانان رعايت مي گردد .
5- مدت اشتغال
مدت اشتغال به كار در قانون جزاي سويس پيش بيني نشده است ، معمولا براي اطفال 7 تا 15 سال از نصف روز تا حداكثر 3 هفته و در مورد جوانان 15 تا 18 سال حداكثر تا 3 ماه است .
محكوم بايستي در روزهاي تعطيلي ، يا پس از تعطيل مدارس ، وظاييف محوله را انجام دهد.
در انگلستان مدت محكوميت جوانان 100 ساعت در 3 ماه است .
در هلند مدت كار از 4 ساعت تا 100 ساعت و در موارد استثنايي تا 200 ساعت در يك سال است 12 و 60 تا 75 ساعت اشتغال به كار معادل يك ماه حبس محسوب مي شود.
در كانادا حداقل مدت اشتغال به كار تعيين نشده ، ولي حداكثر آن 240 ساعت در يك سال از تاريخ صدور حكم است 13.
در فرانسه مدت كار ، حداقل 20 ساعت و حداكثر 120 ساعت است كه محكوم بايددر مدت يك سال انجام دهد 14 .
6- مزدكار
اشتغال به كار يك نوع محكوميت كيفري و بدون پرداخت مزد و رايگان است تا اطفال و جوانان نتايج اعمال خلاف و ضداجتماعي خود را درك نموده و متنيه شوند . گاهي به عنوان پاداش حسن كار ، مبلغي به مجكوم پرداخت مي گردد تا مجكومين احساس غرور كرده و حسن عطوفت و اعتماد به نفس در آنان تقويت شود و كارهاي ارجاعي را بادقت انجام دهند . در هر حال حداكثر ميزان پاداشي كه پرداخت مي شود ، به ميزان يك دهم مزد كارگران آزاد در همان رشته مي باشد .
7 ـ طرز اجراي روش اتشغال به كار
در اجراي روش مذكور ، طفل يا جوانان به زندگي عادي خود ادامه مي دهد قاضي اطفال يا قاضي جوانان يامقام صلاحيتدار پس از صدور حكم محكوميت به اشتغال به كارهاي عام المنفعه و يا شركت در كلاسهاي آموزشي ، مراتب را به اداره مددكاران اجتماعي ، يا كميته هدايت زندانيان آزاد شده و يا اداره حمايت قضايي جوانان اطلاع مي دهد . مددكاران يا مربي تعيين شده از طرف مقامات مذكور ، براي كاريابي و يا تهيه وسايل شركت طفل يا جوان در كلاسهاي آموزشي اقدام مي كنند .
برخورد اوليه مددكار يا مربي با طفل يا جوان و اولياي او حائز اهميت خاص مي باشد . اكثر خانواده ها به آساني دخالت بيگانه را در امور خانوادگي نمي پذيرند و براي حفظ اسرار خانواده حاضر به ابراز حقايق نيستند . مددكار يامربي بايد با متانت و رقار و خوشرويي وهدف از اجراي روش مذكور را براي آنان توجيه و تفهيم نمايد .
براي كسب موفقيت در اشتغال به كارهاي عام المنفعه يا شركت در كلاسهاي آموزشي بايستي اعتماد محكوم جلب گردد .
برنامه كار يا آموزش بايد با درنظر گرفتن سن ، استعداد ، رشد جسمي و وضع رواني و موقعيت اجتماعي مجكوم تنظيم گردد . مددكار يا مربي بايد دائما” با طفل يا جوان و خانواده او ، كارفرما و مسئولين آموزشي در تماس بوده ، براي رفع مشكلات اقدام نمايد و محكوم را به اشتغال مرتب به كار يا شركت در كلاسهاي آموزشي ترغيب و تشويق كند .
اكثر مشكلات اطفال و جوانان ناشي از سهل انگاري جامعه است . بي تفاوتي افراد جامعه به مسائل اطفال و جوانان يك نوع خودخواهي است كه غالبا” منجر به سركشي و پرخاشگري و بالاخره ارتكاب جرائم مختلف مي گردد . تمام مشكلات بين قاضي و اطفال يا جوانان قابل حل و فصل نيست ، بخش خصوصي بايد با قبول اشتغال به كار اطفال و جوانان ، براي عادت دادن آنان به زندگي عادي اجتماعي مشاركت فعال داشته باشد .
در سويس ، انجمن خيريه كاريتا CARITA در سال 1975 به منظور كاريابي براي محكومين تشكيل شده و اجراي اشتغال به كارهاي عام المنفعه را بر عهده دارد . اطفال و جوانان معتاد 14 تا 18 سال ملزم به شركت در كلاسهاي آموزشي بهداشتي ، و متخلفين راهنمايي و رانندگي مجبور به شركت در كلاسهاي آموزشي پليس پيشگيري از وقوع جرائم هستند .
در كانادا مددكاران اجتماعي از طريق بانك كار در بخس خصوصي وسايل اشتغال به كار را فراهم مي نمايد ، دفترچه اي دراختيار محكوم قرار مي گيرد و ساعات ورورد و خروج اشتغال به كار و يا آموزش در آن تثبيت مي گردد .
جبران ضرر و زيان وارده به كارفرما و يا موسساتي كه محكوم در آنها به كار اشتغال دارد ، بر عهده دولت است .
8 ـ جبران ضررو زيان مجني عليه
در برخي از كشورهاي براي جبران ضرر و زيان مجني عليه ، محكوم ملزم به كمك و يا انجام كارهايي به مجني عليه است .
در سويس ، اطفال و جوانان درحد توانايي خود ملزم به جبران ضرر و زيان مجني عليه مي باشند 15 .
9 ـ تغيير روش و كيفر مختلف
دركشورهايي كه قوانين ومقررات خاص اطفال و جوانان تدوين گرديده ، احكام صادره از دادگاههاي اطفال و نيز جوانان و يا مقامات صلاحيتدار ، هر« آن » قابل تجديد نظر است . منظور از تدوين قوانين خاص ، اجراي روشهاي اصلاحي و تربيتي منظبق با شخصيت اطفال و جوانان و پيشگيري از تكرار جرم است . همان طور كه پزشك جهت مداواي بيمار مي تواند روش درمان را تغيير دهد ، دادگاه اطفال و جوانان نيز مي تواند با تكوين شخصيت ، تغيير رفتار و اعمال طفل يا جوان تصميمات متخذه را مورد تجديد نظر قرار داده روشي را كه در مورد طفل و يا جوانان اجرا مي شود ، تغيير دهد .
هرگاه طفل يا جوان شرايط تعيين شده در حكم اشتغال به كار را رعايت ننمايد . مقامات مذكور مي توانند طبق قانون ، روش را تغيير دهند .
در قانون جزاي سويس ، مجازات متخلف را اشتغال به كار پيش بيني نشده است . مقامات صلاحيتدار غالبا” اطفال 7 تا 15 سال را كه از شرايط تعيين شده تخلف كرده اند ، سرزنش نموده و يا نصف روز بازداشت تحصيلي مي كنند يعني دانش آموز مختلف پس از تعطيل مدرسه ، يك ساعت در ان محل مانده تكاليف تعيين شده را انجام مي دهد تا مدت مورد حكم تمام شود .
در مورد جوانان 15 تا 18 سال دادگاه مي تواند حكم به پرداخت جزاي نقدي يا حبس از 1 روز تا يك سال صادر كند . محكوميت به حبس توام با پرداخت جريمه ممنوع است .
Dunkel . F : La privation de Liberte a legard des jeunes Delinq – uants . Bonn – 1987 .
- dunkel / F : Mediation , Travait Auprofit de communaute . Freiburg . 1990 .
- Dunan t . A .Schuitz . A . synthese du congres de Geneve . Geneve – 1987 .
- Gueioz . N : La detention sous lancle des Travaux eds Nations unies pour administration de La justice des Mineurs . Geneve – 1989 .
- Hanni . R : Resulats et commentaire . Geneve – 1987 .
- Merigeau . M : L anliguite de la mise Aux Arrets Dans le droit penal des Mineurs , paris – 1989 .
- Merigeau . M : Evaluation du compromis Entre le penal et L Educatif . Bordeaux – 1988 .
- Schadler . W . Travaild interet General . Freiburg – 1986 .
- Van Der Veer . K : Changemrent de la Societe et Delinquance juve – nile . Leuven – 1988 .
- zeratten . J: Nouvelle tendance dane le droit penal des Mine – urs . Freiburg – 1990 .
منابع:

دانشيار دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران .

1 ـ ماده 20 قانون 1984
2 ـ مواد 36 تا 43 قانون حمايت جوانان مصوب 8 آوريل 1965 .
3 ـ سويس به 26 كانتن تقسيم شده كه هر كانتن داراي آيين دادرسي كيفري خاص بوده و طرز اجراي مجازاتها و روشها در صلاحيت هر كانتن است .
4 ـ مواد 83 و 90 قانون جزاي سويس مصوب 21 دسامبر 1937 كه در اول ژانويه 1942 به مورد اجرا گذارده شده و در 18 مارس 1971 اصلاح و از اول ژانويه 1974 اجرا گرديده است .
5 ـ مارس 1 قانون 2 فوريه 1945 و قانون 24 مه 1951 و 23 دسامبر 1958 و ماده 28 قانون 5 و 11 ژوئيه 1974 .
6 – Zermatten . J: Nouvelles Tendances Dans Ie droit penal des
Mineurs . Freiburg . 1990 – p . 166
7 ـ مواد87 و 95 قانون جزاي سويس مصوب 1974 .
8 ـ بند 3 و 4 ماده 43 قانون 10 ژوئن 1983 .
9 – Zermatten . J ; Nouvelles Tendances Droit penal des Mineurs.
Freiburg . 1990 – p . 238 .
10 ـ ماده 20 قانون ژوئيه فرانسه .
11 – Dundet . F : Niediation , Travail an profit de la communaute .freibourg , 1990 – p . 179 .
12 ـ نشريه حقوق اطفال , چاپ ژنو ـ سال 1989 , شماره 1 صفحه 2 .
13 ـ ماده 20 قانون آوريل 1984 .
14 ـ ماده 4 ـ 43 قانون 10 ژوئن 1983 .
15 ـ مواد 88 و 98 قانون جزاي سويس مصوب 18 مارس 1971 .

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به کدام یک از گرایش های حقوق علاقه دارید؟


  صفحات جداگانه
 • عضویت در خبرنامه
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۵ اسفند ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه 23 بهمن ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه۱۸ بهمن ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۸ بهمن ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱ بهمن ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۲ شهریور ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۷ شهریور ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱ مهر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۸ مهر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱۴ مهر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۶ مهر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۹ مهر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۳ آبان ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱۴ آبان ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱۸ آبان ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۴ آبان ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۶ آبان ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۸ آبان ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱۱ آذر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۶ آذر ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۱۱ دی ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه۲۳ دی ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه۲۷ دی ۱۳۹۳
 • نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه ۲۹ دی ۱۳۹۳
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 729
 • کل نظرات : 19
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 220
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 122
 • بازدید امروز : 322
 • باردید دیروز : 3,623
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 4,268
 • بازدید ماه : 4,268
 • بازدید سال : 4,268
 • بازدید کلی : 1,211,278
 • کدهای اختصاصی
  اخرین مطالب ارسالی سایت
  مطالب پر بازدید مطالب جدید مطالب تصادفی